شركت آلیاژ گستر قشم (سهامی خاص) در تاريخ 1380/10/1با شماره 943 در اداره ثبت شركتها و مالكيت صنعتي منطقه آزاد قشم با موضوع تولید شمش سرب خالص و سرب آلیاژی به ثبت رسيده است.

با توجه به وابستگی صنعت نوپای روی کشور به وارادت آند سربی وکاتد آلومینیومی برای تولید محصول شمش روی، جهت رفع نیاز این صنعت، شرکت آلیاژ گستر قشم با تکنولوژی روز اروپا تولید آند آلیاژ سه پایه سرب/ نقره / کلسیم با تکنولوژی نورد تولید شینه مس با تکنولوژی فورجینگ و تولید کاتد آلومینیومی با تکنولوژی بی متال مس / آلومینیوم به روش جوش انفجاری در خلا را برای اولین بار در ایران، آغاز نمود.

موقعیت استراتژیک  منطقه آزاد قشم و همجواری با کشور امارات متحده عربی فرصت مناسبی برای توسعه فعالیت تولیدی/ صادراتی این شرکت بود که با مطالعات فنی و اقتصادی  بهره برداری از واحد بازیافت باتری های فرسوده سرب/ اسیدی با تکنولوژی شرکت BJ فرانسه با تولید سالانه 25 هزار تن سرب خالص 99.97% و 99.985% و انواع آلیاژهای سرب آغاز گردید. در حال حاضر محصولات تولیدی این شرکت از طریق نمایندگی های امارات متحده عربی ، انگلستان و  هندوستان در بیش از 60 کشور عرضه می گردد و با دارا بودن کرسی در رینگ اصلی بورس فلزات لندن (LME) معاملات فلزات انجام می شود.

توسعه صنعت سرب و روی از اهداف بلند مدت سرمایه گذاران و مدیران ارشد شرکت آلیاژ گستر قشم می باشد و در این راستا با تقویت واحد تحقیق و توسعه و مشارکت شرکت های معتبر خارجی، عارضه یابی صنعت سرب و روی کشور را آغاز نموده است که اجرای طرح موفق  RCR با هدف افزایش بهره وری در کارخانجات  تولید روی زیر مجموعه شرکت توسعه معادن سرب و روی و تولید کنسانتره سرب/ نقره از پسماندهای کارخانجات تولید روی و ثبت سه پتنت در این خصوص نمونه های از فعالیت بخش R&D این شرکت می باشد.

در سال 1393براساس مطالعات بازار، پیش بینی شد تامین باتری فرسوده به عنوان ماده اولیه تهدیدی جدی بر فعالیت های تولیدی می باشد، لذا استفاده از کنسانتره سرب به عنوان ماده اولیه جایگزین در دستورکار قرار گرفت و پس از خرید و نصب تجهیزات تکمیلی و بروز رسانی دانش فنی، در سال 1394 بهره برداری از واحد تولید 10 هزار تن سرب خالص 99.99% و نقره آغاز گردید.

علاوه بر تولید شمش سرب اهم فعالیت های این شرکت به شرح زیر می باشد:

  • عضو اصلی وتنها بازوی فنی-مهندسی در کنسرسیوم بهره برداری معدن سرب و روی مهدی آباد به عنوان بزرگترین معدن سرب وروی دنیا.
  • مالک هلدینگ معدنی شرکت مهندسی و توسعه فلات قاره پرشین با دارا بودن 5 معدن سرب/ روی، مس و کرومیت.
  • همکاری با شرکت های Hindustan Zinc، Binani، Furnace Fabrica ، OCL Refractories در خصوص تامین تجهیزات پلنت های سرب، روی و اسید سولفوریک و انتقال دانش فنی.
  • اجرای نسوزکاری واحد های فولاد سازی و گندله سازی در کلیه قسمت ها و مقاطع.
  • اجرای پروژه ی نسوزکاری کارخانه گندله سازی سه چاهون با رعایت جدیدترین متدها و استاندارد های روز دنیا.